Govornici na svečanosti otvorenja

Premijer Republike Hrvatske dr. sc. Ivo Sanader pozdravlja uzvanike na njemačkom jeziku i naglašava dugu tradiciju njemačko-hrvatske suradnje u području obrazovanja i posebnu funkciju Centra za europsko obrazovanje. „Centar je plod dobre njemačko-hrvatske suradnje na svim područjima, a posebno u sektoru obrazovanja. (…) Hrvatska je preuzela ulogu svojevrsnog mosta između Europske unije i jugoistočne Europe, a ovim Centrom imamo priliku dati svoj obol razvoju obrazovanja u zemljama koje će tek postati dio Unije (…) „ali i pridonijeti daljnjem jačanju Zagreba kao sveučilišnog centra.“

Njemačka savezna ministrica za obrazovanje i znanost dr. sc. Annette Schavan istaknula je u svom pozdravnom govoru da je ova institucija pravi europski projekt, značajna novina i impuls za europski obrazovni prostor. Ta institucija „može postati centar kompetencija za sva pitanja europskog obrazovanja i izobrazbe, također glede sjecišta općeg i strukovnog obrazovanja.  Centar će doprinijeti izoštravanju europske svijesti i  jačanju europskog duha i europske duše.”

 

Predsjedavajuća Delegacije za jugoistočnu Europu pri Europskom parlamentu dr. h. c. Doris Pack osvrnula se u svom govoru na posredničku dimenziju Centra za europsko obrazovanje. „Apsolutna dominacija ekonomije je iza nas. Ukoliko Europu želimo dalje razvijati, trebamo nove vizije.” U tom je kontekstu Doris Pack  naglasila ulogu Centra za regiju jugoistočne Europe – Centar će svojim studijskim programima doprinijeti širenju temeljnih vrijednosti  Europske unije – ljudskih prava, tolerancije te kulturne i jezične raznolikosti.

 

Hrvatskog ministra znanosti, obrazovanja i športa, prof. dr. sc. Dragana Primorca, koji nažalost nije mogao nazočiti svečanosti, zamijenio je  prof. dr. sc. Radovan Fuch, voditelj Odjela za međunarodnu suradnju pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa. Prof. dr. sc. Fuchs  je u svom obraćanju istaknuo da se Centar za  europsko obrazovanje podudara s Vladinom politikom razvoja društva znanja u Hrvatskoj. „Centar dolazi u pravom trenutku kada se u Hrvatskoj nalazimo u tijeku reforme obrazovnog sustava.“

 

Voditelj projekta i poslovodni upravitelj Centra za europsko obrazovanje s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Siegfried Gehrmann osvrnuo se u svom uvodnom govoru na šestogodišnje razdoblje razvoja Centra te je predstavio temeljne ciljeve Centra: međunarodna suradnja u visokom školstvu, interdisciplinarnost u nastavi i znanosti, suradnja s privredom i politikom na razvoju novih studijskih programa i pospješivanje europske višejezičnosti. „Imamo priliku da za šest godina u Zagrebu razvijemo centar izvrsnosti za pitanja europskog obrazovanja i izobrazbe. Za ostvarenje tog cilja  i nadalje trebamo potporu naših partnera iz područja znanosti, politike i privrede.

Predsjednik uprave izdavačke kuće Školska knjiga te ujedno pokrovitelj Centra za europsko obrazovanje, g. Ante Žužul svoju je pozdravnu riječ usmjerio na isticanje nužnosti da se o kulturnim i nacionalnim identitima u Europi ubuduće razmišlja iz europske perspektive te da se ti identiteti očuvaju i oblikuju putem europske suradnje. Naglasio je da Centar za europsko obrazovanje u tom pogledu ima središnju funkciju koordininacije te suradnje u području obrazovanja i ulogu platforme za komunikaciju i rad na nacionalnim i međunarodnim projektima. „Privreda Hrvatske je snažno zainteresirana za rad Centra jer je njena produktivnost vezana uz obrazovanje.“

Voditeljica i članica uprave Centra za europsko obrazovanje s Instituta za obrazovne znanosti Sveučilišta u Münsteru prof. dr. sc. Marianne Krüger-Potratz u svom je govoru istakla da će prvi studijski program Centra – jednogodišnji magistarski stručni studij „Menadžment i savjetovanje u europskom obrazovanju“, započeti u listopadu 2008. godine u Zagrebu. Objasnila je da taj studij kvalificira za zadaće vođenja reformskih procesa i upravljanja tim procesima u području obrazovanja te daje uvid u strategije rješavanja, ali i probleme drugih zemalja.  „Centar nudi organizacijski okvir za studij i  zamišljen je kao institucionalna garancija za trajnost i transfer (…). No magistarski studij neće biti jedina ponuda Centra; Centar vidimo kao platformu za daljnje programe trajnog profesionalnog razvoja i stjecanja dodatnih kvalifikacija.“

Rektori Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Münsteru, prof. dr. sc. Aleksa Bjeliš  i prof. dr. sc. Ursula Nelles, naglasili su središnju ulogu Centra za europsko obrazovanje glede internacionalizacije obaju sveučilišta u kontekstu primjene Bolonjskog procesa. Također su istakli nužnost razvoja europskih studijskih programa u okviru međunarodnih konzorcija visokoškolskih institucija kao jednu od reformskih strategija. Stoga oba rektora svesrdno podupiru razvoj hrvatsko-njemačkog Centra u Zagrebu sa mjestima studija u Zagrebu i Münsteru.

Predstavnici institucija nositelja TEMPUS-projekta «Učenje za Europu», dekan Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. dr .h.c. Vladimir Šimović i prodekan za nastavu Fakulteta za odgojne i društvene znanosti Sveučilišta u Münsteru Hans-Joachim von Olberg istakli su odgovornost obiju institucija za međunarodnu suradnju u visokoškolskom konzorciju i naglasili svoju spremnost za razvoj Centra za europsko obrazovanje kao trajne visokoškolske institucije i za dugoročnu suradnju na binacionalnom i međunarodnom planu.